Loga i logotypy

Projekty graficzne znaków firmowych i towarowych

LOGA POZIOME

LOGA PIONOWE

ZAPROJEKTUJĘ DLA CIEBIE ORYGINALNE, NIEPOWTARZALNE, CZYTELNE ORAZ ROZPOZNAWALNE LOGO, LOGOTYP LUB ZNAK FIRMOWY

Chęć posiadania własnego, odrębnego, wyróżniającego znaku towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych gdy chciał oznaczyć, podpisać swoją jaskinię by nie pomylić jej z tą należącą do sąsiada. Dziś podstawowa motywacja do posiadania swojego symbolu niewiele się zmieniła, a wręcz działa na tej samej zasadzie – to chęć przypisania danego miejsca (np. firmy) lub przedmiotu czy innego bytu (towaru lub usługi) do konkretnej osoby, instytucji czy organizacji. Pierwszym więc i nadrzędnym celem posiadania logo jest zakomunikowanie otoczeniu, że dana marka lub firma należy do nas i jest różna, inna od innych firm i marek funkcjonujących na rynku czy w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej lub medialnej.

Znak firmowy lub towarowy może wywoływać różne reakcje społeczne – jeśli jest nieznany odbiorcy ma zaciekawiać i informować „w pigułce” o charakterze danej działalności lub przeznaczeniu towaru lub usługi. Jeśli jest już rozpoznawalna ma dodatkowo przypominać się mu i utrwalać w pamięci. Dodatkowo może działać na zasadzie reakcji łańcuchowej – np. jeśli użytkownik danego produktu posiada zauważy inny, z tym samym logo, a jest z tego towaru zadowolony chętnie sięgnie po inny towar (bowiem już rozpoznaje markę i ma z nią pozytywne skojarzenia).

By zaistnieć w świadomości konsumentów lub innych odbiorców naszych komunikatów marketingowych powinniśmy posługiwać się znakiem, który spełnia większość, a nawet (optymalnie) wszystkie z wymienionych niżej cech:

  • Oryginalność, niepowtarzalność, unikalność i wyróżniający charakter – tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Logo lub logotyp powinien w wyraźny sposób odróżniać, wręcz wyróżniać podmiot lub towar na rynku tak by nie można było pomylić firm lub świadczonych usług poprzez błędne przypisanie znaku do docelowego produktu lub instytucji.
  • Prostota, czytelność i jasna komunikacja – jest takie powiedzenie, że „prostota jest owocem dojrzałości”, którego autorem jest Friedrich von Schiller. Nic dodać, nic ująć. Dzięki tym cechom marka zyskuje już na wstępie na renomie (prosty, nieskomplikowany znak świadczy o dobrym guście i powadze przedsięwzięcia), a czytelność i klarowny przekaz eliminują pomyłki co do przedmiotu działalności.
  • Funkcjonalność – zapewni łatwość powielania i aplikowania znaku w mediach tradycyjnych i cyfrowych rozmaitymi technikami reprodukcyjnymi. To również gwarancja czytelności logo szczególnie w małych skalach i minimalizacja sytuacji, w których z powodów technicznych lub wizualnych nie da się w danym przypadku zastosować znaku. To kwestia umiejętności przewidywania i doświadczenia projektanta.
  • Ponadczasowość – to nieuleganie modom i trendom, które mogą mieć wpływ na to, że znak szybko się zdeaktualizuje lub (o zgrozo!) da się go łatwo przypisać np. do mody czy maniery twórczej z danego okresu. Jedynie prostota jest modą, za która warto podążać bo rzeczy proste są ponadczasowe i wiecznie świeże. To dotyczy również, a może przede wszystkim wzornictwa i projektowania znaków.

W projektowaniu logo oraz logotypów staram się być wierny tym zasadom i stale podnosić swoje kwalifikacje. W pewnym sensie inspiruje mnie Coco Chanel, od której każdy grafik i projektant może nauczyć się, że mniej znaczy więcej i w poszukiwaniu kształtu idealnego lepiej odejmować niż dodawać.

Każdy znak towarowy, symbol marki, logo lub logotyp musi najpierw zostać wymyślony oraz zaprojektowany i tym właśnie się zajmuję – tworzeniem oryginalnych, czytelnych i rozpoznawalnych znaków dla marek, firm i instytucji.